آموزش کامل نقشه سایت و اهمیت آن برای موتورهای جستجو

نقشه سایت – راهنمای کامل به همراه بررسی پارامترهای مهم + آموزش تصویری رایگان

نقشه سایت,sitemap,نقشه سایت چیست,آموزش ساخت نقشه سایت

آموزش کامل نقشه سایت و اهمیت آن برای موتورهای جستجو

نقشه سایت چیست؟

نقشه سایت در واقع یک فایل xml ساده است که در آن آدرس تمام لینک های موجود در سایت وجود دارد.وجود نقشه سایت برای یک وب سایت امری ضروری است چون موتورهای جستجو از طریق این فایل می توانند تمام آدرس های و محتوایی را که درون سایت شما وجود دارد را ایندکس کنند.
راه های مختلفی برای ایجاد کردن نقشه سایت وجود دارد. به عنوان مثال طراحانی که از سیستم های مدیریت محتوا های آماده نظیر وردپرس، جوملا و... استفاده میکنند، با استفاده از پلاگین هایی می توانند کار ایجاد خودکار نقشه سایت را به آن ها(پلاگین) بسپارند. 

پارامتر های مهم در نقشه سایت

نقشه سایت دارای پارامتر های مختلفی می باشد که اگر به درستی استفاده نشوند می توانند به عنوان اسپم شناسایی شده و برای صاحب سایت مشکلاتی را به وجود آورند. در ادامه با پارامتر های مهم نقشه سایت آشنا می شویم.

  • <urlset> : نقشه سایت باید با این تگ شروع شود و با همین تگ خاتمه یابد.
  • <url> : اطلاعات مربوط به هر لینک در این تگ قرار می گیرند. در واقع این تگ را می توان به عنوان بخش های مختلف سایت در نظر گرفت و به ازای هر محتوا و صفحه ای که در سایت وجود داشته باشد این تگ وجود دارد.
  • <loc> : درون تگ <url> اولین تگی که قرار خواهد گرفت همین تگ است. این تگ اجباری بوده و مقدار آن باید برابر با آدرس صفحه مورد نظر باشد. توجه به این نکته بسیار ضروری است که اگر شما روی آدرس را درون مرورگر وارد کنید باید به صفحه مورد نظر بروید. اگر غیر از این باشد نقشه سایت شما به خوبی پیاده سازی نشده و حاوی لینک هایی است که با خطا مواجه می شوند. زمانی که لینکی که در نقشه سایت وجود داشته باشد و دارای اشکال باشد، گوگل این مورد را از طریق ابزار وب مستر تولز به شما اطلاع خواهد داد.
  • <lastmod> : آخرین تاریخ تغییر صفحه جاری مورد نظر درون این تگ قرار میگیرد. توجه به این نکته ضروری است که فرمتی که قابل خواندن برای موتورهای جستجو است، فرمت YYYY-MM-DD یعنی روز/ماه/سال می باشد. در اینجا بهتر است از تاریخ های میلادی استفاده شود و به هیچ عنوان در قسمت سایت به صورت حروف نوشته نشود. تاریخ حتما به صورت عدد وارد شود.
  • <changefreq> این تگ به موتورهای جستجو اعلام می کند که آدرسی که به آن اشاره می شود در چه بازه زمانی ممکن است محتوای آن تغییر کند. فرض کنید مقاله ای نوشته اید که ممکن است ماهی یک بار ویرایش شود. پس بهتر است مقدار آن را برابر با ماهانه انتخاب کنید.
  • <priority> : اهمیت میزان یک صفحه را مشخص می کند که مقدار آن عددی بین 0 تا 1 است. مثلا صفحه اصلی سایت دارای اهمیت بسیار زیادی است پس مقدار آن را برابر با 1 قرار می دهیم.

 

 


 

اگر سوالی در رابطه با این مطلب دارید می توانید از طریق فرم زیر ارسال کنید
  • ایمیل شما به هیچ عنوان در سایت نمایش داده نمی شود
  • کامنت شما بعد از تایید مدیر سایت نمایش داده می شود