طراحی سایت تک صفحه ای ( one page)

طراحی سایت تک صفحه ای

طراحی سایت تک صفحه ای,سایت تک صفحه ای,طراحی سایت one page,سایت one page

طراحی سایت تک صفحه ای ( one page)

 

سایت تک صفحه ای چیست؟


طراحی سایت تک صفحه ای یا One Page نمونه ای از طراحی سایت می باشد که به طور مختصری اطلاعات کسب و کار شما را نمایش می دهد.  وب سایت های one page لینک های داخلی ندارندکه شما را به صفحه ی دیگری ارجاع دهد زیرا همان طور که از اسم آن مشخص است تمام محتویات آن در یک صفحه می باشد.
سایت تک صفحه ای در واقع به معنی داشتن یک وب سایت است که فقط از یک صفحه بعنوان صفحه فرود یا landing page استفاده میکند تا تمام اطلاعات مورد نیاز را در اختیار کاربرانش قرار دهد. با کلیک کردن بر روی لینکهای منو در اینگونه سایتها وارد صفحه دیگری نمی شویم و در واقع بدون اسکرول کردن به بخش خاصی از همان صفحه منتقل می شویم. ساخت اینگونه سایتها آسان بوده و همچنین ناوبری در اینگونه سایتها ساده است و فقط نیاز داریم برای چند کلمه این سایتها را بهینه نماییم.
وب سایتهای تک صفحه ای فقط بر روی اطلاعات ضروری تمرکز میکنند و از توضیحات اضافی دوری می کنند و هدف آنها فقط دادن اطلاعات بسیار مهم در مورد محصول یا خدمات است.
اگر بخواهیم در یک جمله فرآیند طراحی وب سایت تک صفحه ای را بیان کنیم این می شود :" یک وب سایت که تمام محتویات و عناصر آن در یک صفحه نمایش داده می شود." هدف طراحی وب سایت تک صفحه ای این بود که یک تجربه کاربری مانند نرم افزارهای دسکتاپ ایجاد کند که تمامی آیکن و عناصر آن قابل دسترس باشند. امروزه بیشتر متخصصان طراحی وب، به دنبال راهی هستند که بتوانند تجربه کاربری سایت را بالا ببرند و از این رو وب سایت های تک صفحه مورد علاقه بیشتر آن ها قرار گرفته است.
همانطور که می دانید وب سایت ها امروزه به صورت تک صفحه ای یا چند صفحه ای طراحی می شوند. اینکه چگونه طراحی شود، بستگی به نوع کاربری کاربر دارد. البته در ایران اکثر وب سایت ها به صورت چند صفحه ای هستند و آن هایی هم که دارای یک صفحه می باشند، بیشتر حالت شخصی و صرفا معرفی خودشان را دارند.


مزیت های وب سایت های تک صفحه ای

1-یکی از مزیت های طراحی وب سایت تک صفحه ای این است که می توان درخواست ها از سمت سرور به سمت کلاینت تغییر داد و همچنین کمتر به نوشتن کدهای جاوا اسکریپت و برنامه نویسی برای داینامیک کردن آن لازم است، از این رو سرعت بارگذاری و ایجاد آن سریعتر از چند صفحه ای است.
2-سادگی، شاید مهمترین و بهترین ویژگی است که وبسایت تک صفحه ای برای طرح شما ارائه میدهد. با داشتن فقط یک صفحه شما نیازی به طراحی چندین صفحه مختلف و هدایت کاربران به صفحات متفاوت نیستید.
3-معمولا وبسایتهای تک صفحه ای از نظر طراحی  و گرافیک کیفیت بالایی دارند و دلیل آن هم این است که چون طراح وب فقط میخواهد یک صفحه طراحی کند و نیازی به طراحی صفحات مختلف ندارد بنابراین وقت زیادی داشته و میتواند با کیفیت بیشتری طراحی را انجام دهد.
4-کاربران نیز در اینگونه سایتها جهت یافتن اطلاعات مورد نیاز خود نیازی به درگیر شدن با صفحات مختلف ندارند و به راحتی تمام اطلاعات مورد نیاز را در یک صفحه به دست می آورند (البته به شرطی که طراحی UX نیز به خوبی انجام شده باشد و کاربر به راحتی بتواند به آنچه نیاز دارد دست یابد)
5- مدیریت یک وب سایت تک صفحه ای بسیار آسان تر است. همچنین اینگونه سایتها معمولا مطالب کمی دارند ، بنابراین کاربران برای دستیابی به اطلاعات مفید نیازی به اسکرول های زیاد ندارند و استفاده از نوشته ها و تصاویر بزرگ در اینگونه طرحها نیز باعث میشود بتوانیم به راحتی پیام اصلی خود را جلوی چشم کاربر قرار دهیم.
6-در صفحات موبایل به خوبی نشان داده می شوند.وب سایت های تک صفحه ای چون حالت رسپانسیو دارند، به خوبی در صفحات موبایل نشان داده می شود که از نظر سئو می تواند امتیاز قابل توجهی برای آن ها باشد.

معایب وب سایت تک صفحه ای

وب سایت های تک صفحه از نظر سئو سایت دچار کمبود و نقص هستند.
شاید یک وب سایت یک صفحه ای برای هدف ، محصول یا ارائه خدمت شما کاملا مناست باشد ولی پیامدهای سئو و بهینه سازی آن خیلی خوب بنظر نمی رسد.
عمولا سایتهای تک صفحه ای طولانی هستند و همچنین دارای تصاویر زیاد بوده و گاها حتی ویدئوهایی نیز دارند. این موضوع از دو جهت برای سئوی سایت خوب است. اول اینکه گوگل امروز به صفحاتیکه دارای تصاویر و ویدئوهای زیاد است علاقه دارد و دوم اینکه کاربری که وارد صفحه شما میشود در صورتیکه بخواهد تمام اطلاعات آن صفحه را مطالعه نماید مدت زمان زیادی را در سایت می ماند و از آنجاییکه time on site خود جزو فاکتورهای سئو می باشد بنابراین این موضوع نیز به نفع سئوی سایت شماست.
ولی بدلیل سنگین بودن صفحه اصلی،  سرعت لود سایت پایین بوده و از آنجاییکه امروز سرعت لود سایت نیز یکی از فاکتورهای گوگل برای سئو می باشد بنابراین این موضوع برای سئو خوب نیست.
 همانطور که میدانیم گوگل بر ایجاد لینک بیلدینگ داخلی تاکید زیادی دارد و در سایت های یک صفحه ای هیچ لینک داخلی وجود ندارد و لینکهای منو نیز که به بخشهای مختلف همان صفحه میروند، از نظر گوگل بعنوان لیست محسوب میشوند و این برای سئو خوب نیست.
 گوگل همچنین به وب سایتها بر اساس تعداد صفحات ایندکس شده آنها نیز امتیاز میدهد و داشتن صفحات ایندکس شده زیاد برای سئو خوب است ولی در اینگونه سایتها شما هیچ صفحه ایندکس دیگری ندارید. (برای حل این مشکل بهتر است یک وبلاگ در کنار سایت داشته باشید)

جهت طراحی سایت در کرج و سراسر کشور با ما تماس بگیرید.02632241381

اگر سوالی در رابطه با این مطلب دارید می توانید از طریق فرم زیر ارسال کنید
  • ایمیل شما به هیچ عنوان در سایت نمایش داده نمی شود
  • کامنت شما بعد از تایید مدیر سایت نمایش داده می شود