الگوریتم اولویت با نسخه موبایل | mobile first index

الگوریتم اولویت با نسخه موبایل

<p>در گذشته گوگل برای رتبه بندی سایت&zwnj;ها بیشتر نسخه دسکتاپ را مد نظر قرار میداد. گوگل با طراحی الگوریتم اولویت با نسخه موبایل یا <strong>mobile first index</strong> به نسخه موبایل اهمیت بیشتری داد و ایندکس و رتبه بندی سایتها را بر مبنای نسخه موبایل آنها انجام داد.&nbsp;</p>

پلن سایت
پلن سایت

با گذشت زمان و با روی کار آمدن تلفنهای همراه هوشمند، رفته رفته استفاده افراد این گوشی‌ها بیشتر شد. تا جایی که در حال حاضر درصد زیادی از مردم به محض احساس نیاز به جستجوی عبارت مورد نظر، در هر کجایی که باشند تلفن همراه خود را درمی‌آورند و سرچ خود را انجام میدهند. این موضوع سبب پی بردن گوگل به اهمیت جستجو در موبایل شد و باعث شد گوگل به فکر راهی بیفتد تا به وسیله آن صفحات سایتها علاوه بر دسکتاپ روی صفحه نمایش تلفن همراه هم ظاهر تمیز و مرتبی داشته باشند. از این رو الگوریتمی به سایر الگوریتمهای گوگل اضافه کرد و نام آن را الگوریتم اولویت با نسخه موبایل گذاشت.

معرفی الگوریتم اولویت با نسخه موبایل

در گذشته گوگل برای رتبه بندی سایت‌ها بیشتر نسخه دسکتاپ را مد نظر قرار میداد. گوگل با طراحی الگوریتم اولویت با نسخه موبایل یا mobile first index به نسخه موبایل اهمیت بیشتری داد و ایندکس و رتبه بندی سایتها را بر مبنای نسخه موبایل آنها انجام داد. 

معرفی الگوریتم اولویت با نسخه موبایل

اولویت با نسخه موبایل چه تاثیری روی سئو سایت دارد؟

به علت اهمیت الگوریتم اولویت با نسخه موبایل، هنگام طراحی و سئو سایت باید به این نکته توجه کنید که صفحات سایت شما هم در دسکتاپ و هم در موبایل ریسپانسیو و واکنشگرا باشد. در حقیقت این الگوریتم از محتوای موبایل برای رتبه بندی سایتها استفاده میکند.

سایت ریسپانسیو به چه معناست؟

سایتی که ظاهر صفحاتش مطابق با مرورگرهای مختلفی مانند موبایل یا دسکتاپ تغییر کند، ریسپانسیو یا واکنشگرا نامیده می‌شود. در حقیقت برای الگوریتم اولویت با نسخه موبایل تغییر سایز و ظاهر سایت هماهنگ با موبایل بسیار اهمیت دارد.

اگر بخواهیم به طور دقیقتر معنی ریسپانسیو را برای شما روشن کنیم باید بگوییم هنگامی که کاربران با موبایل خود وارد سایت شما میشوند، نیازی به اسکرول کردن صفحه به راست یا چپ نداشته باشند، متنها آنقدر به هم نزدیک نباشند که در صورت کلیک کردن روی هر دو متن کلیک شود و آن قدر ریز نباشند که برای خواندن نیاز به بزرگ کردن صفحه داشته باشند. در واقع همانطور که در نسخه دسکتاپ به راحتی در صفحات مختلف سایت میگردند و اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا میکنند، باید در نسخه موبایل هم به همین راحتی به هدف خود برسند.

آیا ریسپانسیو بودن سایت برای الگوریتم اولویت با نسخه موبایل کافی است؟

خیر. یکی از نکاتی برای این الگوریتم گوگل اهمیت زیادی دارد، ریسپانسیو بودن سایت است. اما این کافی نیست. سایت شما بهتر است برای نسخه موبایل و دسکتاپ کدهای یکسان وهدر و فوتر یکسانی داشته باشد. علاوه بر آن محتوای سایت در دو نسخه باید یکسان باشد. سایتهایی که دقیقا نسخه دسکتاپ آنها روی نسخه موبایل پیاده شده باشد نسبت به سایتهایی که برای موبایل کدهایی جداگانه داشته باشند، از ارزش بیشتری نزذ الگوریتم اولویت با نسخه موبایل برخوردار هستند.

فاکتورهای الگوریتم اولویت با نسخه موبایل

اگر سایتی نسخه موبایل نداشته باشد، چه می‌شود؟

در این صورت گوگل نسخه دسکتاپ را ایندکس میکند. اما خوشحال نشوید. در این صورت هم ترافیک سایت شما بسیار کم میباشد، زیرا تعداد زیادی از کاربران از تلفن همراه خود برای جستجو استفاده میکنند و در صورتی که سایت شما نسخه موبایل نداشته باشد، تعداد زیادی از بازدیدکنندگان خود را از دست میدهید.

اگر به دنبال طراحی سایت در کرج و سئو سایت در کرج بر اساس فاکتورهای الگوریتم اولویت با نسخه موبایل هستید یا در این زمینه نیاز به مشاوره دارید، میتوانید با شرکت پلن سایت تماس بگیرید.

از کجا بدانیم اولویت گوگل برای ایندکس سایت ما نسخه موبایل است یا نسخه دسکتاپ؟

تمامی سایتهای جدیدی که از ژوئن سال 2019 روی کار آمدند با نسخه موبایل ایندکس میشوند، اما سایتهای قدیمیتر تا زمانی که نسخه موبایلشان آماده نشود با نسخه دسکتاپ ایندکس میشوند. برای آن که بدانیم گوگل روی کدام نسخه وبسایت ما زوم کرده است، باید وارد سرچ کنسول شویم، setting را انتخاب کنیم و از بخش indexing crawler ببینیم که اولویت گوگل برای ایندکس سایت ما کدام نسخه بوده است. 

 

امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...