گوگل سرچ کنسول چیست | آموزش کامل سرچ کنسول

گوگل سرچ کنسول چیست؟

<p>گوگل سرچ کنسول ابزاری است که آماری از میزان کمیت و کیفیت سایتهای مورد نظر به ما میدهد. این ابزار یکی از کاربردی ترین ابزاری است که میتواند برای بهینه سازی سایت به مدیران وبسایتها کمک کند.</p>

پلن سایت
پلن سایت

برای آن که در گوگل جایگاه خوبی کسب کنید باید به بهینه سازی و استفاده از روشهای سئو کلاه سفید بپردازید. حال این سوال پیش می آید که آیا برای کمک به سئو و کسب رتبه خوب در گوگل ابزاری وجود دارد که اطلاعات مفیدی در اختیار ما قرار دهد. اتفاقا ابزارهای زیادی وجود دارند که به وبمسترها و مدیران سایتها کمک میکنند که محتوایی کاربرپسند تولید کنند، ولی بهترین و کاربردی ترین این ابزارها گوگل سرچ کنسول است. در این مقاله به معرفی این ابزار میپردازیم و علت اهمیت استفاده از سرچ کنسول را بررسی میکنیم.

گوگل سرچ کنسول چیست؟

گوگل سرچ کنسول ابزاری است که آماری از میزان کمیت و کیفیت سایتهای مورد نظر به ما میدهد. این آمار شامل مواردی از قبیل تعداد بازدید، نرخ کلیک، تعداد بازدیدکنندگانی که کلیک کرده اند، میانگین رتبه سایت، صفحاتی که ایندکس شده اند و ایندکس نشده اند، کلمات کلیدی که توسط کاربران سرچ شده است و تعداد آنها، نقشه سایت، نوع دستگاهی که کاربران با آنها کلمات مورد نظر را جستجو کرده اند، مکان جغرافیایی کاربران سایت، مشکلاتی که در رابطه با ریسپانسیو بودن سایت ممکن است وجود داشته باشد و نموداری از نرخ بازدید و کلیک و رتبه سایت میشود. 

سرچ کنسول یکی از ابزارهای بسیار مهم و کاربردی برای سئوکاران است. هنگام سئو سایت دسترسی به این ابزار بسیار ضروری است.

توجه داشته باشید سرچ کنسول گوگل فقط آمار کاربرانی که از طریق گوگل وارد سایت شده باشند، به ما نمایش میدهد و برای دریافت اطلاعات از کاربرانی که از طرق دیگر مانند شبکه های اجتماعی وارد سایت شده اند، باید از ابزار دیگری مانند ابزار گوگل آنالیتیکس استفاده کرد. برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله گوگل آنالیتیکس چیست را مطالعه فرمایید. 

گوگل سرچ کنسول چیست؟

گوگل سرچ کنسول چه کاربردهایی دارد؟

  • درک رفتار کاربرانی که وارد سایت شده اند
  • درک عباراتی که توسط کاربران بیشتر سرچ شده است
  • درک مشکلاتی که در وبسایت وجود دارد و رفع آنها
  • بهبود کیفیت و جایگاه سایت
  • پیدا کردن مخاطبان هدف

آشنایی با متریکهای مختلف در گوگل سرچ کنسول

Impression

در هر سرچی که سایت شما در نتایج گوگل ظاهر شود یک ایمپرشن برای شما حساب می آید. 

Click

هرباری که کاربران وارد سایت شما شوند، یک کلیک به حساب می آید. 

Query

هر عبارتی که توسط کاربران در گوگل جستجو میشود، یک کوئری حساب میشود.

Average position

به میانگین رتبه و جایگاه سایت میگویند. 

CTR

نسبت تعداد کلیک کاربران به تعداد امپرشن را نرخ کلیک یا CTR میگویند.

متریک های سرچ کنسول گوگل

معرفی بخشهای مختلف گوگل سرچ کنسول

Performance

مهمترین بخش ابزار گوگل سرچ کنسول است که اطلاعاتی از قبیل کلمات کلیدی سرچ شده توسط کاربران، تعداد بازدیدکنندگان، تعداد کلیک، نرخ کلیک و جایگاه صفحات در اختیار ما میگذارد.

Overview

در این بخش صفحاتی که در گوگل ایندکس شده اند و صفحاتی که ایندکس نشده اند برای ما نمایش میدهد. 

URL Inspection

در این بخش URL مورد نظر را وارد میکنیم و گزارشی از نحوه مشاهده صفحه توسط رباتهای گوگل دریافت میکنیم. مشکلاتی که در ایندکس صفحات وجود دارند نیز از طریق همین بخش قابل مشاهده است. 

Sitemaps

در این قسمت نقشه سایت را وارد میکنیم. نقشه سایت راهنمایی برای خزیدن گوگل برای شناسایی بهتر صفحات مختلف سایت میباشد.

Removals

این بخش از سرچ کنسول امکانات ویژه ای به ما میدهد. برای مثال میتوانید URL را وارد کرده و از گوگل بخواهید برای مدت سه ماه صفحه را ایندکس نکند یا بخواهید صفحه ای سایت در نتایج گوگل ظاهر نشود. 

Experience

در این بخش گزارشی از سرعت لود شدن صفحه و مشکلات نسخه موبایل و در کل گزارشی از تجربه کاربران دریافت خواهیم کرد. 

Enhancements

در این قسمت نیز گزارشهایی برای بهبود عملکرد وبسایت دریافت خواهید کرد. گزارشهایی از قبیل سرعت وبسایت و کارکرد مناسب آن روی گوشیهای همراه.

Discover

در این بخش صفحاتی از سایت شما که در دیسکاور گوگل نمایش داده شده اند، نشان داده میشود.

سئو سایت با استفاده از ابزار گوگل سرچ کنسول

سرچ کنسول برای کارشناسان سئو یک ابزار بسیار قدرتمند و کاربردی میباشد. با استفاده از این ابزار میتوان متوجه شد که کاربران سایت مورد نظر چه کلماتی را سرچ کرده اند، سپس برای کلماتی که محتوا و جایگاهی ندارید، برنامه ریزی کنید و مطالب ارزشمندی منتشر کنید. یکی دیگر از مزایای مهم سرچ کنسول بررسی ایندکس صفحات سایت است. سایتهایی که ایندکس نشده باشند نمیتوانند برای سایت شما ترافیک دریافت کنند. با استفاده از این ابزار میتوانید مشکلات صفحات ایندکس نشده را دریافت کنید.

دیگر مزایای این ابزار برای سئو سایت را در بخش کاربردهای سرچ کنسول بررسی کردیم.

سخن پایانی

ابزار سرچ کنسول گوگل و کاربردهای آن برای سئو سایت را بررسی کردیم. در صورتی که خود طراح سایت و کارشناس سئو نیستید و به دنبال طراحی سایت در کرج یا سئو سایت بر اساس فاکتورهای مهم گوگل هستید، میتوانید به پلن سایت اعتماد کنید. شرکت طراحی سایت پلن سایت با چندین سال سابقه به طراحی انواع وبسایت و سئو سایت به صورت کاملا حرفه ای میپردازد. برای آگاهی از قیمتها و کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان پلن سایت تماس بگیرید.

 

امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...