سایت مپ (Sitemap) یا نقشه سایت چیست؟

سایت مپ یا نقشه سایت چیست؟

<p>نقشه سایت لیستی از محتواها و صفحات وبسایت است که بر اساس موضوع یا سلسله مراتبی به هم مرتبط شده اند و به موتورهای جستجو نشان میدهند که چگونه در سایت بچرخند و محتواها را بررسی کنند. به عبارتی سایت مپ نوعی نقشه راه که به گوگل در شناسایی محتواها و صفحات مهم سایت کمک میکند.</p>

پلن سایت
پلن سایت

یکی از مهمترین اقدامات برای بهینه سازی سایت ثبت نقشه سایت در گوگل است. در صورتی که یک سایت مپ برای سایت خود به گوگل معرفی کرده باشید، گوگل خیلی راحتتر میتواند به صفحات مختلف سایتتان دسترسی داشته باشد و ارتباط آنها را درک کند و همین امر کار سئو را راحتتر میکند. در این مقاله قصد داریم تا سایت مپ (Sitemap) و کاربردهای آن را برای شما شرح دهیم.

نقشه سایت چیست؟

نقشه سایت لیستی از محتواها و صفحات وبسایت است که بر اساس موضوع یا سلسله مراتبی به هم مرتبط شده اند و به موتورهای جستجو نشان میدهند که چگونه در سایت بچرخند و محتواها را بررسی کنند. به عبارتی سایت مپ نوعی نقشه راه که به گوگل در شناسایی محتواها و صفحات مهم سایت کمک میکند.

نقشه سایت چیست؟

هدف از ایجاد سایت مپ چیست؟

هدف از ایجاد نقشه سایت این است که گوگل طبق آن صفحات سایت را دنبال و شناسایی کند و به مخاطبان سایت نمایش دهد.به عبارتی در صورت عدم ثبت نقشه سایت، اگر صفحات مختلف سایت توسط لینکسازی های مناسبی به هم وصل نشده باشند، موتورهای جستجو به سختی میتوانند آنها را پیدا کنند. 

انواع نقشه سایت

نقشه های سایت بر اساس ساختار به چند دسته تقسیم میشوند که در ادامه دو دسته مهم آن را بررسی میکنیم:

نقشه سایت HTML

نقشه سایت HTML یا Hyper text Markup Language به زبان نشانه گذاری ابر متنی است که برای نشان دادن ساختار سایت به کار میرود. این نقشه حاوی اطلاعاتی درباره صفحات سایت میباشد. کاربران میتوانند به کمک این سایت مپ به صفحات مختلف سایت دسترسی پیدا کنند.

نقشه سایت XML

نقشه سایت XML یا Extensible Markup Language به زبان نشانه گذاری قابل توسعه میباشد که برای نشان دادن محتواهای سایت به خزنده های گوگل مورد استفاده قرار میگیرد. به این وسیله گوگل به راحتی محتوای سایت را شناسایی و بررسی میکند. کاربران نمیتوانند این نوع نقشه سایت را ببینند.

نقشه سایت چه مزایایی دارد؟

 • سایت مپ به موتورهای جستجو نشان میدهد که چگونه در سایت بخزد و محتواها را بررسی کند. در واقع نقشه راهی دست گوگل میدهد.
 • سایت مپ به گوگل میفهماند که محتوای شما چگونه محتوایی است و در چه زمینه ای میباشد.
 • زمانی که محتوایی در سایت منتشر میکنید، از طریق نقشه سایت به گوگل اطلاع رسانی میشود.
 • سایت مپ به ایندکس صفحات مختلف سایتتان کمک خواهد کرد و ایندکس آنها با سرعت و دقت بیشتری صورت میگیرد.
 • زمانی که سایت شما پر از صفحات و محتواهای مختلف و در واقع پیچیده باشد، نقشه سایت به گوگل کمک میکند تا راحتتر در سایت بخزند و آنها را شناسایی کنند.

مزایای نقشه سایت (Sitemap)

وظایف نقشه سایت چیست؟

 • نقشه سایت باید به گوگل نشان دهد هر صفحه در کدام قسمت سایت قرار دارد.
 • آخرین به روز رسانی صفحات را باید به گوگل نشان دهد.
 • نشان دهد هر صفحه نسبت به صفحات دیگر چقدر اهمیت دارد.
 • نشان دهد گوگل کدام صفحات را مورد بررسی قرار دهد.

ثبت Sitemap

برای ثبت سایت مپ در گوگل چند راهکار وجود دارد:

 1. ساخت نقشه سایت از طریق Sitemap سرچ کنسول
 2. ساخت نقشه راه از طریق افزونه های مختلف وردپرس
 3. افزودن سایت مپ در فایل robots.txt

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم نقشه سایت، کاربردهای آن و ثبت آن را به صورت کاملا ساده برای شما توضیح دهیم. داشتن یک سایت مپ میتواند به سئو سایت کمک کند و سرعت ایندکس صفحات را بهبود ببخشد. اگر برای سایت خود نیاز به ساخت و ثبت نقشه سایت دارید یا قصد طراحی سایت در کرج را دارید تیم تخصصی پلن سایت در خدمت شما میباشد. شرکت طراحی سایت پلن سایت در زمینه انواع طراحی سایت، پشتیبانی سایت و سئو سایت به ارائه خدمات میپردازد. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان پلن سایت تماس بگیرید.

امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...