سئو تکنیکال چیست؟ | آموزش سئو تکنیکال

سئو تکنیکال چیست؟

<p>سئو تکنیکال به معنی بهینه سازی فنی سایت برای موتورهای جستجو میباشد. هدف اصلی این سئو افزایش سرعت سایت و کراول شدن آن توسط موتورهای جستجو است.</p>

پلن سایت
پلن سایت

سئو سایت شامل سه بخش بسیار مهم سئو داخلی، سئو خارجی و سئو تکنیکال میباشد. سئو داخلی مربوط به محتوای صفحات، عنوان، متن و لینکسازی های داخلی میباشد. سئو خارجی مربوط به لینکسازی ها خارجی و سئو تکنیکال مربوط به نکات فنی سایت مانند سرعت لود شدن و باز شدن صفحات سایت است. در این مقاله قصد داریم به بررسی کامل سئو تکنیکال به صورت کاملا ساده و مفهومی بپردازیم.

سئو تکنیکال چیست؟

سئو تکنیکال به معنی بهینه سازی فنی سایت برای موتورهای جستجو میباشد. هدف اصلی این سئو افزایش سرعت سایت و کراول شدن آن توسط موتورهای جستجو است. مسائلی که به سئو تکنیکال مربوط است شامل سئو فنی، رباتها و کدهای برنامه نویسی میشود. 

سئو تکنیکال چیست؟

سئو تکنیکال چه اهمیتی دارد؟

هدف از سئو تکنیکال سایت، راحت کردن کار موتورهای جستجو برای بررسی سایت میباشد. در صورتی که اهمیت سئو تکنیکال را نادیده بگیرید ممکن است ایرادهای فنی در سایت وجود داشته باشند و مانع از رتبه گرفتن سایت شما شوند. سئو تکنیکال به موتورهای جستجو میفهماند به سایتی ارزشمند و پرسرعت و با کیفیت دارید. در واقع سئو فنی سایت به گرفتن نتایج بهتر در گوگل کمک زیادی میکند. 

سئو تکنیکال شامل چه مواردی میشود؟

برخی از اقداماتی که باید برای سئو فنی سایت در نظر بگیرید و به بهینه سازی آنها بپردازید، عبارت اند از:

بهینه سازی فایل robots.txt

این فایل به موتورهای جستجو دستور میدهد که در کدام صفحات وبسایت بخزند و آنها را ایندکس کنند.

بهینه سازی URL

URL باید کوتاه باشد، حروف تکراری در آن وجود نداشته باشد و کلمه کلیدی در آن وجود داشته باشد.

برطرف کردن خطاهای 404

ممکن است سایتی را پس از انتشار حذف کرده باشید یا URL آن را تغییر داده باشید، در این حالت زمانی که روی لینک آن کلیک میشود، صفحه 404 باز میشود. در این حالت باید این خطاها را برطرف کنید.

بهینه سازی نقشه سایت

نقشه سایت لیستی از صفحات مختلف سایت است که به موتورهای جستجو میفهماند چگونه در سایت بخزد و صفحات را بررسی کند. برای بهینه سازی نقشه سایت صفحاتی از سایت را که مهم هستند در آن قرار دهید. برای آشنایی بیشتر با سایت مپ به مقاله نقشه سایت چیست مراجعه نمایید.

بهینه سازی سرعت سایت

سرعت وبسایت یکی از مهمترین موارد قابل بررسی در سئو تکنیکال است. برای بهینه سازی سرعت سایت میتوان اقداماتی مانند بهینه سازی کدها، عدم استفاده از افزونه های مختلف و استفاده از تصاویر کم حجم را انجام داد.

بهینه سازی تصاویر

گوگل عکسها را به وسیله آلتی که برای آنها قرار داده شده است، شناسایی میکند. بنابراین قرار دادن متن Alt مرتبط با تصویر و موضوع محتوا موجب بهینه سازی تصاویر میشود. 

ریسپانسیو کردن سایت

یکی دیگر از مهمترین موارد سئو تکنیکال سایت، بهینه بودن سایت برای دستگاههای تلفن همراه میباشد. به دلیل این که امروزه استفاده از موبایل برای جستجو بسیار افزایش پیدا کرده است، وبسایت هایی که نسخه تلفن همراه آنها بدون نقص باشد، در اولویت گوگل قرار میگیرند. برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله الگوریتم اولویت با نسخه موبایل را مطالعه کنید.

SSL و HTTPS

گواهی SSL موجب افزایش امنیت وبسایت شما میشود و حریم خصوصی سایت شما را حفظ خواهد کرد. با این کار سایت شما نزد موتورهای جستجو نیز از ارزش بیشتری برخوردار میشود. با تبدیل سایت از HTTP به HTTPS هر گونه اطلاعات بین بین سایت و سرور، رمز گذاری میشود.

بهینه سازی محتواها

در صورتی که محتواهای یکسانی روی سایت داشته باشید، ممکن است موتور جستجوی گوگل در بررسی و رتبه بندی آنها دچار مشکل شود و برای همه آنها رتبه های پایین را در نظر بگیرد. با استفاده از سئو تکنیکال میتوانید به گوگل نشان دهید کدام محتوا برای شما اهمیت بیشتری دارد.

فاکتورهای مهم سئو تکنیکال

چه ابزارهایی به بررسی سئو فنی سایت کمک میکنند؟

ابزارهای زیادی میتوانند سایت را از لحاظ فنی و تکنیکال بررسی کنند و به شما گزارش دهند، اما ما در این بخش محبوبترین و کاربردیترین آنها را نام میبریم:

Google Search Console

این ابزار یکی از بهترین ابزارهای تحلیل سایت است. برای مثال میتوانید خطاهای 404، فایل robots و نقشه سایت را بررسی کنید و مشکلات آنها را برطرف نمایید. 

Screaming Frog

این ابزار اطلاعات مفیدی درباره رابطه صفحات با هم در اختیار ما میگذارد. ناگفته نماند این ابزار یکی از کاربردیترین ابزارها برای سئو داخلی سایت میباشد.

Googles PageSpeeed Insights

این ابزار کمک میکند سرعت هر صفحه را روی دستگاههای مختلف بررسی کنید. 

Web Developer Toolbar

یکی از کاربردهای این ابزار شناسایی مشکلات مربوط به کدهای جاوااسکریپت و CSS است.

GTMetrix

این وبسایت گزارش کاملی از سرعت وبسایت و مشکلات آن به ما میدهد. 

سخن پایانی

سئو تکنیکال را به طور کامل بررسی کردیم. برای طراحی سایت در کرج ما در شرکت طراحی سایت پلن سایت با بهترین کیفیت و مناسبترین قیمتها انواع سایت را به دلخواه شما طراحی میکنیم و به صورت کاملا حرفه ای به سئوی آن میپردازیم. برای اعتماد به پلن سایت و دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید. 

 

امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...