تجربه کاربری (UX) چیست؟ | آموزش بهبود تجربه کاربری

تجربه کاربری چیست؟

<p>به طور کلی به تعامل کاربر با سایت و صفحات سایت تجربه کاربری میگویند. یک سایت یا نرم افزار هر چقدر که زیبا و بدون نقص باشد، اگر تجربه لذت بخشی به کاربر عطا هدیه نکند تجربه کابری خوبی نخواهد داشت.</p>

پلن سایت
پلن سایت

اگر تا حدودی با طراحی سایت و سئو آشنا باشید حتما با تجربه کاربری سر و کار داشته اید. با این که این روزها درباره تجربه کاربری زیاد صحبت میشود، اما هنوز درک کاملی از آن وجود ندارد. اگر میخواهید با تجربه کاربری یا UX Design به طور کامل و جامع آشنا شوید، تا آخر این مقاله همراه ما باشید. 

تجربه کاربری (UX) چیست؟

به طور کلی به تعامل کاربر با سایت و صفحات سایت تجربه کاربری میگویند. یک سایت یا نرم افزار هر چقدر که زیبا و بدون نقص باشد، اگر تجربه لذت بخشی به کاربر عطا هدیه نکند تجربه کابری خوبی نخواهد داشت. تصور کنید که یک پیراهن فوق العاده زیبا و خوش رنگی خریداری کرده اید و از دیدن آن لذت میبرید، اما پس از اولین شستشو رنگ آن تغییر میکند و دیگر قابل استفاده نمیباشد. در این صورت این لباس به شما تجربه کاربری خوبی هدیه نداده است. 

حال میخواهیم مثالی در رابطه با سایت بزنیم تا به خوبی با مفهوم تجربه کاربری آشنا شوید. فرض کنید که سایتی زیبا، مرتب و جذاب دارید و کاربر با مشاهده محصولات ترغیب میشود محصولی را خریداری کند، اما پس از انتخاب محصول گیج میشود و متوجه نمیشود باید وارد چه صفحه ای شود یا آنقدر باید اسکرول کند تا به صفحه سبد خرید شود، در این صورت بی خیال میشود و از دکمه بازگشت از سایت را کلیک میکند. 

زمانی که مخاطب نتواند به راحتی به مورد مد نظر خود در سایت دسترسی پیدا کند، تجربه کاربری خوبی برای او رقم نمیخورد، بنابراین میتوان گفت UX Design ذهنیتی از سایت است که در حافظه مخاطب میماند. 

تجربه کاربری چیست؟

UX مناسب چگونه باید باشد؟

سایت باید طوری طراحی و سئو شود که کاربر در هر بخشی از سایت احساس راحتی داشته باشد و به هر موردی که میخواهد به سرعت دسترسی پیدا کند. برای طراحی بهترین مسیرها و تجربه کاربری ابتدا سایتهای رقیب و معتبر را آنالیز کنید و سعی کنید موارد را برای کاربر دسترس پذیر کنید.

طراح تجربه کاربری

برای آن که سایت ما UX بهتر و قویتری داشته باشد باید از یک طراح سایت حرفه ای کمک بگیریم. یک طراح سایت حرفه ای قدرت تجزیه و تحلیل بسیار بالایی دارد و میتواند بهترین مسیر را برای تعامل کاربر رقم بزند. شرکت طراحی سایت پلن سایت دارای طراح سایتهای حرفه ای میباشد که تجربه های زیادی در بهبود تجربه کاربری دارند. شما عزیزان میتوانید نمونه کارهای طراحی سایت کرج تیم پلن سایت را در وبسایت ما مشاهده کنید. 

UX و UI چه تفاوتی با هم دارند؟

افراد زیادی این دو را با هم اشتباه میگیرند. در واقع این دو همیشه با هم به کار میروند و جفت آنها در کنار هم میتوانید سایتی قوی و معتبر به موتور جستجو معرفی کند. UX به معنی تجربه کاربری است، یعنی مسیرهایی که کاربر طی میکند تا به هدف مورد نظر خود برسد شناخته میشود و سعی میشود تا کاربر مسیر راحت و لذت بخشی را در سایت طی کند. اما UI به معنای رابط کاربری است و مربوط به گرافیک سایت و پیاده کردن طرح های گرافیکی روی سایت میشود. در رابط کاربری روی بخش های گرافیکی که کاربر میبیند کار میشود و ربطی به مسیر کاربر ندارد.

تفاوت UX با UI

اهمیت بهبود تجربه کاربری در سئو

میزان رضایت کاربران از سایت مهمترین نکته در سئو و طراحی سایت میباشد. مخاطب است که تعامل او باعث افرایش ترافیک سایت و به دنبال آن افزایش درآمد از سایت میشود، بنابراین حرف اول و آخر را در سئو کاربر میزند. تجربه کاربری خوب و لذت بخش باعث افزایش رضایت مخاطب میشود و او را به سایت شما وفادار میکند. هرچه تعامل کاربر با سایت بیشتر باشد، نتایج بهتری در سئو دریافت میکنید و ارزش سایت شما نزد موتورهای جستجو بالاتر خواهد رفت. 

آموزش بهبود تجربه کاربری

ساده سازی وبسایت

اهمیت ساده سازی را دست کم نگیرید. نوشته ها، دسته بندیها و خدمات باید واضح، ساده و در دسترس باشند. همچنین مطالب باید روان و ساده نوشته شوند تا توسط کاربران به راحتی درک شوند.

افزایش سرعت سایت

یکی دیگر از نکات مهم بهبود تجربه کاربری افزایش سرعت سایت میباشد. در صورتی که مخاطبان با سایتی کند مواجه شوند به سرعت از آن خارج میشوند و وقت خود را برای لود شدن کامل سایت هدر نمیدهند. سایت شما باید زیر 3 ثانیه به طور کامل لود شود. 

پیمایش راحت در سایت

هرچه مطالب مختلف سایت در دسترس تر باشند و پیمایش راحتتری داشته باشند، برای تجربه کاربری بهتر است و نرخ پرش از سایت نیز کمتر میشود.

طراحی زیبا و جذاب

کاربرانی که وارد سایت میشوند انتظار مشاهده سایتی زیبا را دارند. این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا میکند که سایت فروشگاهی داشته باشید. در صورتی که سایتی بی روح و خسته کننده داشته باشید مشتریان زیادی را از دست خواهید داد.

سایت واکنشگرا

امروزه بیشتر مردم به محض احساس نیاز گوشی همراه خود را در دست میگیرند و جستجوی خود را آغاز میکنند، بنابراین سایتی که طراحی میکنید باید روی دستگاههای مختلف به خصوص تلفنهای همراه نمایش درستی داشته باشد.

سخن پایانی

با تجربه کاربری و تفاوت آن با رابط کاربری به طور کامل آشنا شدید و یاد گرفتید که چگونه تجربه کاربری سایت خود را بهبود ببخشید. به یاد داشته باشید که تنها یک طراح سایت خلاق و حرفه ای میتواند این موارد را به خوبی روی سایت پیاده کند، بنابراین قبل از انتخاب شرکت طراحی سایت ابتدا تحقیق کنید و نمونه کارهای مختلف را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که درباره طراحی وبسایت و سئو سایت نیاز به راهنمایی دارید میتوانید با کارشناسان پلن سایت تماس بگیرید. 

امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...