گواهینامه SSL چیست؟ بررسی تاثیر SSL در سئو سایت

گواهینامه SSL چیست؟ بررسی تاثیر SSL در سئو سایت

<p>سایت هایی که از گواهینامه SSL بهره مند هستند، دارای حرف S در URL سایت می&zwnj;باشند. در این مقاله، قصد داریم تا راجب این گواهینامه توضیح دهیم تا با نحوه کاربرد آن آشنا شوید. همچنین تاثیر SSL در سئو سایت هم بررسی شده است تا بتوانید سایت خود را&nbsp;بهینه کنید.</p>

پلن سایت
پلن سایت

گواهینامه SSL چیست؟ 

SSL مخفف Secure Socket Layer است که به معنای لایه اتصال امن می‌باشد. این گواهینامه اطلاعات کاربران را در ارتباطات بین کاربر و سرور رمزنگاری می‌کند تا هکر نتواند به اطلاعات کاربر دسترسی پیدا کند.
استفاده از گواهینامه امنیت SSL، یک لایه امنیتی ایجاد می‌کند که از دسترسی غیرمجاز هکرها به اطلاعات شخصی کاربران جلوگیری می‌کند. به طور مثال وقتی کاربر در سایتی اقدام به ثبت نام در سایت می‎کند، اطلاعات آن به صورت یک بسته رمزگذاری شده به سرور ارسال می‎شود و در حین ارسال، اطلاعات محفوظ شده باقی می‌ماند.
امروزه اغلب سایت ها از این گواهی استفاده می‌کنند و سایت هایی که از این پروتکل استفاده نمی‌کنند، مرورگر سایت را با پیغام Not Secure به کاربر نمایش می‌دهد. بنابراین استفاده نکردن از SSL، می‌تواند آسیب زننده باشد.
 

SSL چیست؟

خود SSL یک فایل داده کوچک است که رمزنگاری شده و حاوی اطلاعات کاربر می‌باشد. این فایل بین مرورگر و وب سرور جابجا می‌شود و باعث می‌شود تا اطلاعات به صورت امن جابجا شود.

 

گواهینامه SSL چگونه کار می‌کند؟

همانطور که گفته شد، SSL اطلاعاتی که بین دو کامپیوتر رد و بدل می‌شود را رمزنگاری می‌کند تا برای هکرها قابل دسترس نباشد. 
SSL برای انجام این کار از فرایند دست دادن (Handshake) استفاده می‌کند. یعنی از هویت کاربر و سرور مطمئن می‌شود و ارتباط امنی بین آن ها ایجاد می‌کند. در واقع درخواست هایی که کاربر از سرور دارد را به صورت کاراکترهایی رمزنگاری می‌کند. اگر شخصی بخواهد به این اطلاعات دسترسی داشته باشد، با کاراکتر های بی معنی روبرو خواهد شد و نمی‎تواند اطلاعات رمزنگاری شده را بخواند.
 

آیا استفاده از SSL بر سئو تاثیر دارد؟

استفاده از SSL قطعا بر روی سئو تاثیر دارد زیرا گوگل به امنیت کاربران اهمیت زیادی می‌دهد و حتی برخورداری از این پروتکل به عنوان معیاری برای رتبه دهی به سایت استفاده می‎شود. ممکن است شما سایت باکیفیتی داشته باشید اما چون از SSL استفاده نمی‌کنید، از رقبای خود رتبه پایین تری خواهید داشت. 
بنابراین استفاده از SSL قطعا بر سئو سایت اثرگذار است. وقتی فردی قصد ایجاد حساب کاربری در سایت را دارد باید اطلاعات شخصی خود را وارد کند، زمانی که https را در آدرس سایت مشاهده می‌کند، مطمئن خواهد شد که اطلاعات او از دسترسی سایر افراد محافظت خواهد شد.
مدیران گوگل هم بر استفاده SSL تاکید زیادی کرده اند و موتورهای جستجو از سال 2014 به بعد، استفاده از SSL را به عنوان معیار رتبه بندی سایت در نظر گرفته اند.
پس اگر قصد دارید سایت بهینه ای داشته باشید که  از لحاظ امنیت هم مطمئن باشد، حتما از SSL  استفاده کنید.
 

چگونه SSL سایت را فعال کنیم؟

گواهینامه SSL توسط سازمان ها ارائه می‌شود تا امنیت وب سایت ها در همه جا برقرار شود. هنگامی که هاست وب سایت خود را از شرکت موردنظر خریداری می‎کنید، مبلغی هم بابت SSL پرداخت خواهید کرد که به راحتی می‌توانید برای سایت خود اعمال کنید. بسیاری از شرکت ها هم گواهینامه SSL را ارائه می‎دهند که می‌توانید از آن ها خریداری کنید. 

تفاوت SSL و Https

Https یک پروتکل است که به معنای پروتکل امن انتقال ابرمتن شناخته می‌شود. برای اینکه بهتر این پروتکل را متوجه شوید، ابتدا باید راجب http بدانید.  Http پروتکلی است که از قوانینی تشکیل شده که برای رد و بدل متن، صدا، ویدیو، تصویر و دیگر فایل های رسانه ای به کار می‌روند. یعنی هر فرد با باز کردن مرورگر و سایت، از پروتکل http استفاده می نماید. حال برای امن تر کردن جابجایی این اطلاعات، از پروتکل https استفاده می‌شود تا اطلاعات رمزنگاری شود و قابل دسترسی برای هر فردی نباشد.
حال http برای اینکه امن شود و تبدیل به https گردد، از گواهی SSL استفاده می‌کند.

از کجا می‌توان فهمید که سایت از SSL استفاده می‌کند؟

همانطور که بعد از باز کردن یک سایت و مشاهده آدرس آن، حرف S را در URL مشاهده کردید، یعنی این سایت امنیت دارد و اطلاعات شما رمزنگاری می‎شود. 

انواع SSL

SSL سیستمی امن و رمزی برای انتقال داده است که برای همه ی مرورگرها قابل استفاده می‎باشد. این گواهی به سه دسته تقسیم می‎شود:

  • گواهینامه ssl نوع DV یا Domain Validated SSL Certificate
  • گواهی ssl نوع OV یا Organization Validated SSL Certificate
  • گواهینامه ssl از نوع EV یا Extended Validated SSL Certificate

گواهینامه DV

در این گواهینامه، نام دامنه بررسی می‎شود و طریقه ثبت نام آن به صورت آنلاین امکان پذیر است. گواهینامه DV برای شرکت ها و سایت های معمولی و افراد حقیقی مورد استفاده قرار می‎گیرد. هدف اصلی استفاده از این گواهینامه تبدیل http به https می‎باشد. این گواهی با دامنه IR سازگاری دارد و بدون نیاز به مدرک قابل اخذ است.

گواهینامه OV

در گواهینامه OV، اعتبار یک برند هم باید تایید شود و این گواهینامه درجه بالاتری نسبت به DV دارد. برای استفاده از این گواهینامه باید مدارک رسمی دولتی ارائه شود. شرکت ها، اشخاص حقوقی، بانک ها و وزارت خانه ها خواهان این گواهینامه هستند.
تهیه این گواهی 10 تا 20 روز زمان میبرد و بعد از تایید شدن مدارک به صورت اینترنتی، باید تمامی مدارک با ترجمه از طریق پست بین الملل ارسال شود. این گواهی امنیت و اعتبار زیادی دارد اما با توجه به تحریم ها و طولانی بودن روند درخواست، ممکن است شما را از اخذ آن منصرف کند. در آدرس سایت همان Https قابل مشاهده است.

گواهینامه EV

این گواهی برای شرکت های بزرگ مانند گوگل استفاده می‌شود. این گواهی اعتبار بیشتری نسبت به OV دارد، اما مدارک دقیق تر و بررسی های بیشتری برای دریافت این گواهی مورد نیاز است. هزینه گواهی EV هم از دو گواهی دیگر بالاتر است. در آدرس سایت، نشان سبز رنگی هم قرار می‌گیرد.

امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...