آشنایی با تکنیک Content First در طراحی سایت

آشنایی با تکنیک Content First در طراحی سایت

<p>هدف از ساخت یک وب سایت، بارگزاری محتواهای مختلف و ارائه یک تجربه کاربری مطلوب است. زمانی که کاربر وارد سایت می شود، محتوا باید به بهترین شکل نمایش داده شود. به هر میزان رضایت کاربران بیشتر باشد، رتبه وب سایت بالاتر خواهد بود.&nbsp;این رویکرد در طراحی سایت به<strong>&nbsp;رویکرد Content first</strong>&nbsp;شناخته شده است.</p>

پلن سایت
پلن سایت

تکنیک Content first design چیست؟

تکنیک Content first روشی است که در راستای آن محتوا، طراحی سایت را مشخص کرده و مشخص می کند ساختار قرارگیری محتوا که شامل متن، عکس‌، نمودار، جداول، ویدیو و... می شود، چگونه بر روی صفحه نمایش قرار بگیرد.
در واقع در این رویکرد، محتوا به عنوان بخش اصلی در طراحی سایت عمل کرده و موجب افزایش بازدید کاربران از یک وب سایت به خاطر محتوای خاص و مفید آن وب سایت می شود. پس در هنگام طراحی سایت به شکل و نحوه چیدمان محتوای خود توجه لازم را داشته باشید چرا که محتوا دقیقا مثل موتور یک ماشین عمل می کند.

چرا استفاده از Content first اهمیت دارد؟

هر چقدر هم در طراحی یک وب سایت سلیقه و حساسیت به خرج دهید، تا زمانی که محتوای شما چارچوبی استاندارد نداشته باشد و متناسب با سایت و عناوین آن نباشد، وب سایت شما نه تنها در نتایج گوگل رتبه ای نخواهد داشت بلکه هیچ کاربری به خود جذب نمی کند.

همین قضیه به صورت بلعکس نیز صدق می کند؛ یعنی اگر شما محتوای جذاب و بسیار عالی تولید کنید اما سایت شما به گونه ای باشد که به خوبی نتواند محتوا را به نمایش بگذارد و یا بازخورد خوبی داشته باشد، نتیجه دلخواهی دریافت نخواهید کرد.

از این جهت بهترین روش برای طراحی سایت، ایجاد دیزاین جذاب برای قرارگیری انواع محتوا در صفحات وب سایت و ساخت یک سایت بر اساس استانداردهای موجود است. با رعایت این تکنیک در نهایت علاوه بر داشتن یک سایت زیبا و جذاب، محتواهای ارزشمندی نیز خواهید داشت. بسیاری از وب سایت ها که در مرحله طراحی بسیار خوب درخشیدند اما محتوای مناسبی نداشتند، بعد از مدتی مجبور شدند تا تکنیک طراحی سایت خود را تغییر دهند و یا یک سایت جدید طراحی کنند.

طراحی سایت کرج از مهمترین خدمات ارائه شده در پلن سایت است. برای داشتن یک وب سایت اختصاصی و حرفه ای با ما تماس بگیرید.

مشکل اساسی طراحی سایت بر اساس محتوا (Content first)

یکی از بزرگ ترین دلایل و مشکلی که باعث می شود تکنیک Content first کمتر مورد استفاده طراحان سایت قرار گیرد، عجله کارفرما و صاحبان پروژه ها می باشد. طراحان سایت از آنجایی که هیچ دید و پیش زمینه ای از محتوای سایت ندارند و میخواهند به سرعت سایت را طراحی و به کارفرما تحویل دهند، از روش طراحی سایت بر اساس محتوا (Content first) هیچ استفاده ای نمی کنند.

یکی دیگر از مشکلاتی که باعث عدم استفاده طراحان سایت از رویکرد Content first می شود، این مورد است که باور دارند تولید محتوا وظیفه آنها نیست و باید فرد دیگری تولید محتوا انجام دهد. گاهی اوقات نیز بسیاری از کارفرما ها با طراحان سایت همکاری نمی کنند و اطلاعاتی درباره محتوای سایت به آنها ارائه نمی دهند.

تمامی این مشکلات در نهایت باعث کند شدن پروسه طراحی سایت شده و در نهایت پروژه یا از طرف طراح سایت و یا کارفرما کنسل می شود. در صورتی که اگر هر دو طرف برای این تکنیک زمان بگذارند و با آن آشنایی پیدا کنند، علاوه بر مزایا، موجب صرف هزینه کمتری در اثر زمان می شود.

مزایای طراحی سایت با تکنیک Content first

  • اگر از تکنیک Content first استفاده شود، دیگر نیازی به صرف هزینه برای طراحی مجدد سایت نمی باشد. طراحی سایت اصولی و تنظیم شده بر اساس محتوا، باعث می شود همه المان ها و عناصر به درستی بر سر جای خود قرار بگیرند و سایت یک نظم خاصی داشته باشد.
  • تکنیک Content first باعث تقویت کار گروهی شده و باعث ارائه طراحی قوی تری می شود.
  • مهم ترین بخشی که باید در راستای بهبود وب سایت به آن توجه کرد، سئو آن بوده که تقریبا بیش از 70 درصد به محتوا وابسته است. به تازگی UX یا تجربه کاربری هم، ارزش بالایی در سئو پیدا کرده است. بنابراین این تکنیک بسیار می تواند در رتبه گرفتن سایت شما تاثیرگذار باشد.
  • زمانی که هر عنصر و محتوایی در  وب سایت سر جای خودش باشد، نرخ تبدیل نیز افزایش پیدا خواهد کرد.
  • استفاده از روش Content first باعث بهتر دیده شدن وب سایت شده و یک حس لوکس و مدرن به کاربر انتقال می دهد. این موضوع می تواند بسیار بر روی اعتبار وب سایت و کسب و کارتان تاثیر مثبت داشته باشد.

گام های طراحی سایت بر اساس تکنیک Content First

اگر تصمیم دارید تا طراحی وب سایت خود را با تکنیک Content first پیش ببرید، ابتدا سوال های زیر را با خود مرور کنید و به آنها پاسخ دهید:

  • به مخاطب چه پیامی قرار است منتقل شود؟
  • چه نوع محتوایی قرار است نمایش داده شود؟
  • کاربران در سایت چه اقداماتی را باید انجام دهند؟

با پاسخ دادن به این سوال ها در نهایت یک نقشه راه طراحی وب سایت خواهید داشت و به راحتی یک نمایش تصویری از صفحات سایت طراحی خواهید کرد. با استفاده از سلسله مراتب می توانید تمام صفحات را طراحی کنید. داشتن یک نقشه سایت عالی، راهکاری برای شناسایی صفحات مورد نیاز سایت می باشد که به شما کمک می کند تا محتوا های مناسب صفحات سایت را شناسایی کنید.

از دیگر روش های طراحی وب سایت با استفاده از تکنیک Content first، طراحی User Flow یا جریان کاربری می باشد. User flow یا جریان کاربری، مسیر طی شده کاربر برای رسیدن به یک صفحه خاص می باشد، که در این مسیر وظایف کلیدی کاربر مشخص می شود.

همچنین شما باید رقبای خود را نیز تجزیه و تحلیل کنید. آنالیز وب سایت رقبا می تواند به شما کمک کند تا دید بهتری داشته باشید و نقاط قوت و ضعف سایت خود را شناسایی کنید و سپس با استفاده از این اطلاعات ایده های مفید پیاده سازی کنید.

بعد از انجام این مراحل و شناسایی صفحات و محتوای مورد نیاز، می توانید قالب مورد نیاز سایت خود را متناسب با محتوای آن طراحی کنید.

در صورتی که با توجه به محتوا اقدام به طراحی سایت نمایید و طی جلسات متعدد با کارفرما به شناخت دقیقی از ماهیت سایت برسید، می توانید سایت های بسیار قوی طراحی کنید که از نظر محتوا و قالب بسیار پیشرفته و فکر شده باشند.

امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...