آشنایی با ویژگی‌های جدید بوت استرپ نسخه 5

آشنایی با ویژگی‌های جدید بوت استرپ نسخه 5

<p>بوت استرپ در نسخه جدید کاربران را سوپرایز کرده و در این نسخه سعی کرده بهترین و استانداردترین حالت خود را در دسترس طراحان وب قرار دهد. استقبال روز به روز از این پروژه بیشتر می شود و هم اکنون نسخه 5 به صورت آلفا برای تست عرضه شده که تا مدتی دیگر شاهد نسخه پایدار این نسخه خواهید بود.</p>

پلن سایت
پلن سایت

بوت استرپ چیست؟

بوت استرپ یک چارچوب متن باز می باشد که از اواخر سال 2011 برای طراحی وب سایت های واکنش گرا با قابلیت موبایل سریعتر و آسان تر استفاده می شود. بوت استرپ برای HTML، CSS و JS می تواند مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به زبان های سمت سرور مانند PHP و Node، بوت استرپ به طراحی ظاهری نیز کمک می کند.

با بهره گیری از بوت استرپ در آماده کردن قالب هایی که بخش اصلی هر وب سایت هستند، کار برای توسعه دهندگان آسان تر شده است. این بستر توسط میلیون ها توسعه دهنده در سراسر جهان استفاده می شود و از ابزارها و منابع مختلف برای کمک به توسعه دهندگان برای ایجاد سریع وب سایت ها و برنامه های کاربردی تلفن استفاده می کند.

از دیگر ویژگی این سیستم، می توان به رایگان بودن آن و دسترسی سریع از طریق سایت www.getbootstrap.com اشاره کرد.

بوت استرپ 5 آلفا در اواسط ژوئن 2020 راه اندازی شده و برخی ویژگی های آن در آینده به سیستم اضافه می شود.

تغییرات بوت استرپ 5 چیست؟

این تغییرات در بوت استرپ 5 بیشتر در قسمت کمبود فریم ورک برای طراحان وب نسبت به رقبا ایجاد شده و قطعا بهبود ها و ویژگی های جدیدی ارائه شده که در ادامه به بررسی بیشتر آن خواهیم پرداخت.

حذف جی کوئری Jquery

برخی رقبا عملکردهای خوبی در بخش های مختلف داشتند که به دلیل استفاده از کتابخانه jQuery در بوت استرپ بود. در نسخه 5 طی یک حرکت عالی و خوب، بوت استرپ این کتابخانه را حذف و به عملکرد بوت استرپ سرعت بیشتری بخشیده است که دست توسعه دهندگان بوت استرپ برای قابلیت های به روز تر، باز تر شده است.

قطع پشتیبانی از مرورگر اینترنت اکسپلور

نسخه 10 و 11 مرورگرهای اینترنتی، اینترنت اکسپلور که مایکروسافت نیز پشتیبانی آنها را به پایان رسانده و همچنین در نسخه 5 برخلاف نسخه 4 بوت استرپ خبری از پشتیبانی از این دو مرورگر نخواهد بود.

استفاده از Vanilla JS

بوت استرپ با استفاده از جاوا اسکریپت خالص یا وانیلا JS امکانات و ویژگی های مدرنی برای کاربران خود ایجاد کرده که بستر پیاده سازی بسیاری از کارها با این قابلیت فراهم شده است.

بهبود Navbar و فرم ها

دو بخش Navbar و فرم ها در بوت استرپ 5 بهبود یافته و در بخش فرم ها این بهبودها بیشتر و راضی کننده بوده و دسترسی های بیشتری نیز برای کاربران فراهم کرده است.

نسخه جدید و کاملی از آیکن ها

کتابخانه جدید SVG آیکن بوت استرپ نیز نسخه آلفا خود را منتشر کرده و در ظاهر کاملا راضی کننده به نظر می رسد. ممکن است در برخی پروژه ها دیگر نیازی به استفاده از کتابخانه هایی مثل FontAwesome نباشد. با استفاده از این قابلیت شاهد حجم مناسب و کیفیت خوب و تنوع زیادی در این ورژن خواهید بود.

فونت سایزهای ریسپانسیو و بهینه

در بوت استرپ بر طبق پروژه RFS یا همان فونت سایزهای ریسپانسیو، خیلی از تغییر سایز ها به صورت اتوماتیک از سوی خود بوت استرپ اعمال می شود و دیگر روش های سنتی که توسعه دهندگان با آن کلنجار میرفتند منسوخ شده است. همچنین دیگر نیاز نیست از کوئری های سی اس اس برای سایز های مختلف استفاده کرد.

به روز رسانی برخی کلاس ها

بسیاری از کلاس ها به روز رسانی و بسیاری دیگر جدید اضافه شده اند و در خیلی موارد دیگر نیز استفاده از کلاس ها کاهش و از پیچیدگی های کلاس ها تا حدود بسیاری جلوگیری شده است.

ویژگی های جدید در بوت استرپ 5

BASIS OF BOOTSTRAP 4 BOOTSTRAP 5
Grid System (xs, sm, md, lg, xl) (xs, sm, md, lg, xl, xxl)
Color رنگ های محدود رنگ های اضافی به ظاهر اضافه شده است، پالت رنگی کارت بهبود یافته است. سایه های مختلفی برای انتخاب وجود دارد.
Jquery دارای jquery و تمامی پلاگین های مرتبط Jquery حذف شده و با چند پلاگین فعال به vanilla JS تغییر مکان داده است
Internet Explorer پشتیبانی Bootstrap 4 از هر دو IE 10 و ۱۱ بوت استرپ 5 از IE 10 و ۱۱ پشتیبانی نمی کند.
Form elements دکمه های رادیویی و تغییر چک باکس ها عدم تغییر ظاهر عناصر فرم در سیستم عامل ها
Utilities API عدم تغییر ابزارهای کمکی بوت استرپ 5 آزادی تغییر و همچنین ایجاد ابزار خود را دارد.
Gutter ما از gutter با اندازه فونت در px استفاده می کنیم. ما از gutter با اندازه فونت در rem استفاده می کنیم.
Bootstrap Icons عدم آیکون های SVG بوت استرپ 5 آیکون های SVG خود را دارد.
Jumbotron پشتیبانی می کند. از jumbotron پشتیبانی نمی کند.

نصب بوت استرپ 5

همواره استفاده از CDN های معتبر، بهترین روش برای استفاده از کتابخانه های معروف هستند. برای استفاده از این نسخه کاربردی بوت استرپ می توانید از سی دی ان های مختلف استفاده کنید. 

(<!– Latest compiled and minified CSS –>
<link href=”https://cdn.jsdelivr.net/npm/bootstrap@5.1.2/dist/css/bootstrap.min.css” rel=”stylesheet”> <!– Latest compiled JavaScript –>
<script src=”https://cdn.jsdelivr.net/npm/bootstrap@5.1.2/dist/js/bootstrap.bundle.min.js”></script>)

چگونه به فایل ها و اسناد نسخه 5 بوت استرپ می توان دسترسی داشت؟

بوت استرپ نسخه 5 مانند نسخه های قبلی مستقیما بر روی سایت اصلی منتشر شده و به صورت آزمایشی تست شده است. استفاده رسمی در پروژه های تجاری با این نسخه امکان ندارد چرا که امکان برخی تغییرات زیرساختی در آن وجود ندارد. توصیه میشود این اسناد را تا زمان آمدن نسخه پایدار به مرور تست کنید.

در زمان انتشار نسخه پایدار و رسمی می توانید سریعا از نسخه های پایین تر دیگر استفاده نکنید و از نسخه 5 بوت استرپ استفاده کنید. برای دسترسی به اسناد و صفحه رسمی بوت استرپ می توانید به آدرس https://v5.getbootstrap.com مراجعه کنید.

امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...